Как да засилим имунитета на детето и да го подготвим за есенно-зимния период?
В разгара на лятото сме и всеки от нас мисли за своята почивка – къде да отидем, как да се забавляваме и максимално да се насладим на топлото и приятно време. Това е напълно разбираемо, но специалистите съветват да използваме този период от годината, за да подготвим децата си за предстоящите студени месеци, за тръгването на детска градина и училище, за сблъсъка им с различни вируси и патогени.
Устата, носът и гърлото са първите входни точки за патогените. Затова и може да се каже, че първата защитна система, която имаме, е именно така нареченият „орален микробиом“. Това са естествено срещащите се в устата микроорганизми, предимно полезни бактерии, които живеят върху лигавицата на устната кухина.
Голямото разнообразие от различни полезни бактерии в устата и гърлото могат да изместят микробите и по този начин да гарантират, че те не остават в устата. В допълнение, някои видове бактерии в нашата орална флора могат да произвеждат специални антитела, които атакуват и елиминират различни патогени.
Видяхме, че устната кухина и гърлото играят централна роля в имунната защита. Поради това тяхното населяване с естествени бактерии е от особено значение – особено при децата.
- Децата са все по-изложени на нежелани микроби в детската градина и училището и са особено податливи на инфекции поради близкия контакт с връстници и все още не напълно формирана имунна система.
- Пространството на устата, носа и гърлото са входни врати за навлизане на патогени в тялото. Интактният , богат на биологични видове орален микробиом подпомага организма в защитата от потенциални патогени.
- Дисбиозите на оралния микробиом увеличават податливостта към инфекции в областта на ушите, носа и гърлото (УНГ инфекции), но също и към лош дъх, кариес и пародонтит.
При деца с повтарящи се инфекции в областта на гърлото и ушите се открива увеличен брой болестотворни микроби в назофаринкса, които от там мигрират и в средното ухо и предизвикват възпаления. Полезни бактериални видове, специално специфични стрептококови щамове, се срещат в по-малък брой.
Как можем да подкрепим оралния микробиом?
- здравословно хранене
- поддържане на неутрална стойност на рН в устната кухина
- целенасоченото допълване на устната флора с полезни бактерии, естествено срещащи се в устата и гърлото, особено в комбинация с витамин D.
Чудесен помощник в подкрепата на оралния микробиом е ОМНИ-БИОТИК ИМУНД. Това е пробиотик с бактериалния щам Streptococcus salivarius K12, естествено срещащ се в устната кухина, а неговият ефект е изпитван в рамките на множество проучвания. Стрептококите са широко разпространен вид бактерии, който обикновено се свързва с болести. По-малко известно е обаче, че в това семейство бактерии всъщност има не само „лоши“ членове, но и добри – именно такъв е бактериалният щам Streptococcus salivarius K12. В здрава устна кухина, той е доминиращ микроорганизъм и е един от първите заселници. При кърмачета Streptococcus salivarius K12 се открива от няколко часа до дни след раждането. Въпреки, че гъстото населяване на устното пространство със Streptococcus salivarius K12 е от полза, около 60 % от населението губи този полезен щам в хода на живота. ОМНИ-БИОТИК ИМУНД съдържа и витамин D, който допринася за нормалната функция на имунната система при деца и възрастни.
OMNi-BiOTiC® iMMUND е под формата на таблетки с приятен ягодов вкус, не съдържат захар и при деца е достатъчно да смучат по 1 таблетка всяка вечер от периода на лятото до есента с цел превенция на бактериални инфекции на горните дихателни пътища. Това е доказано с клинични проучвания, сочещи, че оралният прием на бактерията в месеците с по-ниска заболеваемост води до максимална ефективност и защита през есенно-зимния сезон.
OMNi-BiOTiC® iMMUND - Препоръчителна дневна доза: деца над 3 години: веднъж дневно по 1 таблетка за смучене; възрастни: 2 пъти дневно по 1 таблетка.
Номер и дата на вписване в регистъра: Т222202088/3.6.2022