
С какво да храним детето, когато е болно от остро-респираторно заболяване (част 2)
След като детето възстанови апетита си и започне да се възстановява, храненето трябва да бъде разнообразно и съответстващо на възрастта му, но не бива и да се претоварва. След 3 годишна възраст детето може да си поиска само храните, от които има най-много нужда. Ако след седмица апетитът му не се е възвърнал трябва да се консултирате с лекар.
В децата трябва да се възпитава навика да избират чиста храна, да се научат да ценят истинския неподправен натурален вкус на продуктите. Често след боледуване се установяват липса на витамини и минерали, което затруднява възстановяването на детето. Много съвременни родители отхвърлят възможността за даване на „Витамини в шишета”
Препоръчват се свежи сезонни плодове и зеленчуци, които не са претърпели химическа преработка. Една чаша фреш или прясно изцеден сок, осигурява необходимите дневни нужди от витамини на детето.
Естествен източник на пробиотици за нас българите е киселото мляко, съдържащо Лактобацилус булгарикус и Стрептококус термофилус и киселото зеле (сурово), всички видове зелена туршия или т.нар сауеркраут. Препоръчват се и други източници, които напоследък навлязоха на пазара като кимчи, мисо и комбуча. Необходимо е да се добавят и пребиотици- бирена мая, чесън, лук, праз, аспержи, банани, ечемик, овесени ядки, ябълки и др.
Храната трябва да бъде богата на витамин А, който се съдържа в сладкия картоф, моркова, тиквата и спанака, на витамин С, който изобилства в цитрусите, прасковите, шипките, доматите и броколите.
Препоръчват се зърнени каши, пуешко, пилешко, ядки семена, селен от бразилските орехи, риба тон, сьомга, пълнозърнест хляб, месо, авокадо, есенциални мастни киселини, добавки на куркума. Храни богати на биофлавоноиди са чушката, ягодата, броколите, спанака, мангото и папаята.
Яйцата са източник на протеини и вит.Д, които подпомагат абсорбцията на калция. Те съдържат желязо, вит.А, В и са чудесен начин да се подсили имунната система по естествен път.
Грижливата майка би добавила шепа горски плодове –ягодки, боровинки, малини и къпини или чия към зърнената закуска, сутрешната каша или към купичка с кисело мляко, за да се обогати храната с антиоксиданти и антоцианини, съдържащи големи количества вит.А и Е.
В случаите, когато детето отказва или не консумира полезни храни в достатъчно количество се препоръчват добавки които включват бета-глюкани, цинк, бета каротин, вит.С, вит.А, биофлавоноиди и есенциални мастни киселини. Добра алтернатива или в комбинирана терапия са хомеопатичните средства за имунопрофилактика.
Автор: д-р Малина Станчева, личен лекар на дечицата от Център за настаняване от семеен тип „Детска къща“ към фондация „За Нашите Деца“