Кърлежът - най- големият страх през лятото!
Зелената трева е толкова примамлива за детските крачета! Но бъдете внимателни - в неподдържаните тревни площи може да се крият кърлежи.
Това са паразити, които се хранят, смучейки кръв от бозайници, птици, в някои случаи влечуги и земноводни.
Кърлежите имат четири чифта крачета и преминават през няколко стадия, а за това се нуждая от топла кръв.
Как да предпазите детето?
• Когато сте в парка, старайте се да ходите по предназначените алеи за разходка. Не е желателно да пускате малкото да тича или да сяда по ливадите. Помнете, че кърлежите обичат неокосена трева, гниещи клони, храсти.
• По време на излет подбирайте внимателно детското облекло. Малкото непременно трябва да бъде с чорапи и с дълги панталони. Добре е също дрехите да бъдат светли на цвят, за да се забележат по-лесно евентуално полазили кърлежи.
• Може би сте решили да си направите пикник сред природата? Тогава не забравяйте голяма постелка, на която ще седнете.
• На вилата – поддържай добре зелената площ около къщата, за да може малкото спокойно да играе на полянката без опасност от кърлежи. Окосявай често тревата и пръскай с акарициди (вещества, които унищожават паразитите).
• Използването на репеленти за кожата и за дрехите също е желателно. С миризмата си препаратите отблъскват „натрапниците“.
Какво трябва да направите, ако откриете кърлеж в кожата?
Да не изпадате в паника. Човек не е ефективен като излишно се паникьосва. Трябва да се знае, че изваден в първите часове от запиването си (до 12-18 часа), кърлежът не представлява опасност, той като вероятността да успее да предаде инфекция е нищожен. Затова от изключително значение е редовното оглеждане на тялото за запити кърлежи и тяхното отстраняване.
Правилното отстраняване на запития кърлеж се състои в неговото бързо и много внимателно махане, което е най -добре е това да стане с специални инструменти.
Леко запилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица.Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без обаче да се върти и извива. Много широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургическо отстраняване.
След отстраняването на паразита, е нужно мястото да се да дезинфекцира с йод или спирт.
Най-често срещани усложнения у нас?
Основните, най-чести инфекции, предавани с кърлежи, които се срещат у нас са Лаймската болест и Марсилската треска. И двете заболявания се причиняват от бактерии, което означава, че лесно се лекуват с антибиотици.
Ние от екипът на Училище БЕБЕ и Клуб Родители се надяваме никога да не ви се налага да имате досег с тези паразити, но и да бъдете внимателни и предпазливи!